VINAŘSTVÍ STANISLAVA KREJČÍHO - VELKOBÍLOVICKÁ VÍNA

"Dobré víno tvoří dobrou náladu, dobrá nálada přináší dobré myšlenky,
 dobré myšlenky dávají vznik dobrým skutkům a dobré skutky dělají člověka člověkem..."

Vinařství Velkobílovická vína s.r.o. založil a vybudoval vinař Stanislav Krejčí. Vinařství ho bavilo již od dětství. Rozmanitost a pestrost tohoto oboru jej natolik zaujmula, že se vinařství začal věnovat naplno. Postupně vysazoval vinohrady, pořídil moderní technologii a mechanizaci. V neposlední řadě dal dohromady pracovní tým, který ví, co má dělat a funguje tak dodnes. I po tragické nehodě samotného zakladatele, ke které došlo před vinobraním ročníku 2015.

První vinice byly vysazeny v roce 2003, nejmladší vinice je z roku 2010. Nachází se v katastru největší vinařské obci Velké Bílovice a také v katastru Moravský Žižkov.

Obhospodařujeme 20 hektarů půdy, kde pěstujeme pestrou škálu 20ti odrůd, z toho 12 odrůd bílých a 8 odrůd modrých – z těchto vyrábíme klarety, rosé i červená vína.

Při zpracování hroznů i při výrobě vína využíváme moderní technologie s řízeným kvašením. Hrozny sklízíme ručně a pečlivě dbáme na kvalitu, protože jen kvalitní produkt dovezený z vinohradu může zaručit kvalitní přívlastkové víno. Než se hrozny z vinice promění v čistý lahodný nápoj, je to dlouhá a namáhavá cesta. Ne nadarmo se říká, že víno je krev a pot vinaře. 

Vinařství Stanislava Krejčího nesoucí název Velkobílovická vína s.r.o. tak může nést odkaz dál i po tragické nehodě samotného zakladatele – vinaře s dobrým srdcem – Stanislava Krejčího, a to ve stejném duchu, ve srovnatelné kvalitě. Jen to srdce do toho dává někdo jiný - náš hlavní sklepmistr Milan Filípek, který od samého začátku s panem Krejčím vinice vysazoval, staral se o ně a následně ve sklepě víno dělal a školil. 

Vyrábíme dvě kolekce vín:

  • Základní řada - najdete zde mladá, svěží a ovocná vína určená k denní konzumaci.
  • Prémiová řada - do této kolekce jsou zařazena každý rok jen ta nejlepší vína s archivačním potenciálem, vyrobená z hroznů méně zatížených keřů. Při vinifikaci leží delší dobu na jemných kalech, vína jsou tak plnější a zakulacená.

Technologie zpracování

Hlavní prioritou je kvalita vína, a k tomu jistě přispívá možnost zpracovávání nejmodernější technologií a dodržování maximální hygieny provozu.

Velmi důležité je šetrné zacházení s produktem již ve vinici, doprava do areálu a následné zpracování - odstopkování, doprava šnekovým a peristaltickým čerpadlem, práce s uzavřeným pneumatickým lisem bez přístupu vzduchu atd.

Využíváme nerezové nádrže s možností řízeného průběhu kvasného procesu moštu za účelem získání aromatických a harmonických vín u bílých odrůd.

Fermentace červených odrůd probíhá ve speciálních poloautomatických vinifikátorech a rotatancích bezoxidační metodou. Využitím možností této technologie a jablečno-mléčné fermentace výrazně zvyšujeme kvalitu těchto červených odrůd.

Fotogalerie

VINICE

Foto: MICHAELA RUTTKAYOVÁ